prof. dr hab. Grażyna Szewczyk

Dyżur w semestrze letnim:

poniedziałek (w terminach zajęć) 15.45-17.00 pok.5

Prof. dr hab. Grażyna Barbara Szewczyk, pracownik Instytutu Filologii Germańskiej Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytetu Warszawskiego, germanistka, skandynawistka i polonistka, profesor nauk humanistycznych, tłumaczka literatury niemieckiej, szwedzkiej i norweskiej na język polski, autorka prac naukowych i popularnonaukowych oraz książek z dziedziny stosunków  niemiecko-polskich na Śląsku, literatury niemieckiej kobiet w XIX i XX wieku oraz dziejów literatury szwedzkiej. Pod redakcją Grażyny Barbary Szewczyk ukazało się kilkanaście  monografii germanistycznych, np. o twórczości Augusta Scholtisa, Horsta Bienka, E. Hilschera, niemieckiej kulturze Katowic, podróżach kobiet, relacjach kulturalnych polsko-szwedzkich. Ostatnio opublikowała tom (współautorka) pt. Historia Górnego Śląska. Polityka, gospodarka i kultura europejskiego regionu ( Gliwice 2011), który w 2015 roku ukazał się w języku niemieckim w wydawnictwie De Gruyter (Oldenburg),  wspólnie z R. Kaczmarkiem monografię pt. I wojna światowa na Śląsku ( 2016),  a także antologię tekstów pt. Katowice oczami Niemców i Polaków”(2016.)